Poď na ostrov Rab – zo Slovenska veľmi jednoducho a pohodlne aj s deťmi

Dovolenka v Chorvátsku s pieskovou plážou je veľmi žiadaná. Takých pláži je však v Chorvátsku menej, ako tých kamienkových. Avšak ostrov Rab je známy práve pre svoje pieskové pláže. Netreba sa báť cesty na ostrov, je to jednoduché a aj rýchlejšie, ako čakáte.

Ostrov Rab je dlhý 22 km, široký 11 km, v okolí sú desiatky malých ostrovčekov. Nachádza sa Kvarnerskom zálive v severnej časti Jadranu. Ostrovu sa vraví aj „šťastný ostrov“, práve pre jeho krásne pláže, nádhernú príroda s množstvom dubových a borovicových lesov, pre krásne romantické mesto Rab, ktoré dýcha históriou, ale aj pre milých a pohostinných ľudí, ktorých tu nájdete.

Ako sa na Rab dostanete?

Ostrov Rab je od pevniny vzdialený približne 15 – 20 minút jazdy trajektom. Dá sa sem dostať z rôznych smerov, ale najčastejší, ak cestujete z našich končín, je to zo smeru Stinica – Mišnjak. Odtiaľ idú trajekty každú pol hodinku, takže veľmi jednoducho sa dostanete na Rab. Cesta do Stinica z Bratislavy trvá 6 hodín a asi 40 minút. Potom už začína dovolenka! 🙂 Deťom sa trajekt bude páčiť. Už tu ste pri mori, lode deti bavia a tak sa vám tým cesta aj príjemne „skráti“. Cena trajektu je rôzna podľa sezóny, ale cca 5€/osobu, auto 20 €.

Už z trajektu vidíte krásne ostrovčeky okolo, nádherné more a dovolenka sa začala. Po vystúpení z trajektu vás čaká pár minút ešte v aute, v závislosti od miesta, kde na ostrove Rab pôjdete.

Kde môžete na Rabe dovolenkovať?

PADOVA PREMIUM CAMPING RESORT

Resort sa nachádza priamo pri krásnej dlhej pieskovej pláži a blízko historického centra Rabu. Ak máte radi dovolenku v súkromí, ale blízko centra, tak ste tu správne. Samozrejme so všetkými atrakciami a službami pre rodiny s deťmi.

SAN MARINO CAMPING RESORT – MOBILNÉ DOMY A HOTELOVÉ IZBY

Výborná poloha rezortu priamo pri najznámejšej pieskovej pláži Rajska Plaža na ostrove Rab. Rezort je krásny, pri mestečku Lopar, ubytovať sa môžete v mobilných domoch, ale aj pekných izbách v hotelovej časti rezortu.

Čo všetko na Rabe môžete vidieť a zažiť?

Malebné mesto Rab, ktoré dalo meno aj samotnému ostrovu. Rozpoznateľné je podľa štyroch zvoníc a určite vás očarí prechádzka po kammenných chodníkoch, nahliadnuť do milých obchodíkov, či vychutnať si výbornú zmrzlinu s deťmi, či kávičku s koláčikom. Mesto sa určite oplatí navštíviť.

Krásu ostrova tvoria rozmanité pláže. Je ich tu viac, ako kdekoľvek inde na Jadrane a výber je naozaj ťažký. Najznámejšia je piesková pláž Rajska plaža – ostrov nemôžete opustiť bez toho, aby ste sa sem aspoň pozreli a okúpali. Ak sa ubytujete v San Marino Caping resort, bývate priamo pri nej. Ale aj z ostatných časti je ľahko dostupná. Deti a rodiny si toto miesto obľúbia pre čisté a plytké more a charakteristický hnedý piesok vhodný na hranie a výrobu pieskových veží. Pláž je bohatá na vodné športy, tobogán, aquapark a rôzne reštaurácie, bary a obchody.   

Ďalšie pekné pláže sú Kandarola (asi 5 km severne od mesta Rab), mestská pláž Rab (nie je piesková, pobrežie mesta), pláž Pudarica (Barbat, piesková), pláž Ribon (skôr dobrodružnejšia pláž, prírodná piesková, pri meste Barbat), ale aj iné ako Kampor, Tara, či Jelenovica. Všetky sú krásne.

Ak máte chuť na kúsok nádherného tieňu, rozhodne navštívte Dundo les. Dundo je špeciálna rezervácia lesnej vegetácie a jeden z najkrajších a najzachovalejších dubových lesov v Stredomorí. Rozkladá sa na ploche 100 hektárov na polostrove Kalifront v juhozápadnej časti ostrova. Prechádza ňou časť známeho Premužićovho chodníka, ktorý vám umožní zažiť les na bicykli alebo pešo.

Športové typy isto ocenia menšiu túru, vedie aj lesom, takže v horúcich dňoch sa dá ľahko zvládnuť. Vystúpite na vrch Kamenjak, najvyšší vrch ostrova Rab (408 m). Cesta meria 3,2 km dlhou cestou z Mundanije. Pešo vám to zaberie asi 45 minút.  Z vrcholu je obzvlášť pôsobivý výhľad na pevninu a vrch Velebit vypínajúci sa nad morom.

Ak máte chuť na lodný výlet, ostrov Goli Otok stojí za pekný výlet. Pozrieť si viete aj bývalé politické väzenie.

Či už máte chuť na príjemné leňošenie, jazdu na bicykli, výlet loďou, prechádzku v lese, či v meste, toto všetko je možné zažiť na ostrove RAB.

Najčítanejšie články